Choroby odkleszczowe u zwierząt

14Podstawową chorobą odkleszczową występującą u zwierząt jest borelioza. Jej wystąpienie powoduje, że zwierzęta stopniowo tracą zdrowie i dobrą orientację w terenie. Robią się one coraz słabsze, zdenerwowane i ogólnie niespokojne. Zaczynają również tracić wzrok, a niekiedy również słuch i bardzo chudnąć. Dlatego, jeżeli właściciele zwierząt narażonych na kontakt z kleszczami zauważą u nich wystąpienie takich objawów powinni od razu podjechać z nimi do weterynarza lub zamówić domową wizytę weterynarza mogącego przeprowadzić u nich odpowiednie badania prowadzące do postawienia diagnozy o zainfekowaniu boreliozą.

Najbardziej znane wśród osób posiadających zwierzęta są choroby odkleszczowe u psów. Dzieje się tak dlatego, że psy pozostają najpopularniejszymi domowymi zwierzętami, a poza tym w ich przypadku przebieg boreliozy jest bardzo zauważalny. Poza tym właściciele psów, którzy choć trochę znają się na zwierzętach mają sporą szansę na zauważenie kleszcza u swojego podopiecznego dzięki temu, że wygląda on w sierści psa dość charakterystycznie.

Również charakterystyczna i częsta jest borelioza u kota (frontlinecombo.pl/Pages/Kleszcze.aspx). Kot jest bowiem takim zwierzątkiem, które bardzo lubi spacerować i zaglądać w różne zakamarki, gdzie bardzo szybko może zostać zainfekowany boreliozą. Dlatego właściciele kotów powinni być bardzo uwrażliwieni na możliwość posiadania przez nie kleszcza. Dzięki temu będą mogli uchronić kota przed boreliozą lub w porę zainterweniować, jeżeli kot został już zainfekowany.